AKI SZERETI A MESÉKET, A KIRÁLYOK, KIRÁLYNÉK BIRODALMÁT, ÉRDEKLI A TÖRTÉNELEM, SZÍVESEN MERENG A MÚLTON, ANNAK BAJORORSZÁG MAGA A FÖLDI PARADICSOM.
A BAJOR ALPOK CSODÁLATOS VIDÉKÉN EGYMÁST ÉRIK A ROMANTIKUS VÁRAK, ERŐDÍTMÉNYEK ÉS A GAZDAGON DÍSZÍTETT KASTÉLYOK.
A németországi Füssen város és az osztrák határ közelében fekvő neuschwansteini kastély
a legkiemelkedőbb, ennek köszönhetően a leglátogatottabb is a vidéken. A várkastély
a Pollat folyó mellett, egy magányos szirtfokon áll, fehéren csillogó falait, csúcsos
tornyait, bástyáit már messziről látni akár ködös időben is, ha felhő ereszkedik
a hegyek közé, akkor egyszerűen lélegzetelállító. Nem csoda, hogy Walt Disney-
A Csipkerózsika-
A kastély 1869 és 1886 között épült. II. Lajos rajongott a német mitológiáért, Wagner zenéjéért: a lelkesedés lélegzetelállító eredménye ez a tündérlak. A tökéletesen kidolgozott és megmunkált, fehéren csillogó épület a távolból olyan, mintha a fák tetején lebegne.
Lajos 19 évesen került a bajor trónra. A tanulás, a politika egyáltalán nem érdekelte,
az egyetlen, ami után vágyat érzett, az építészet és a kastélytervezés volt. Elvonultan
élt a bajor udvartól, 1860-
A „kacsalábon forgó” neuschwansteini kastélyt 1869-
A „bolondos” király egyetlen asszonnyal értette meg magát, unokahúgával, az osztrák Erzsébet császárnével, Sissyvel. 40 éves korára kormánya elmebetegnek nyilváníttatta és a háziőrizetbe záratta. A Berg kastélyt jelölték ki kényszergyógykezelésének helyszínéül, ahol megérkezése után néhány nappal Lajos az orvosával együtt rejtélyes körülmények között meghalt. Haláluk oka: vízbefulladás. A tragédiával kapcsolatban biztosat a mai napig nem tudni.
„A király nem volt őrült; mindössze egy álomvilágban élő különc volt. Sokkal gyengédebben kellett volna vele bánni.” – mondta az osztrák császárné kedves barátja halálhíre hallatán.
A neuschwansteini kastély öt emeletét számtalan torony, csúcsos fiatorony és oszlop tagolja: az egész épület homokvárra emlékeztet.
Homlokzatát Christian Jank az Udvari Színház díszlettervezője alakította ki, rengeteg
festő és mesterember segítségével. Meseszerűségét annak is köszönheti, hogy terveit
nem valódi épületek, hanem két Wagner-
A király lohengrini hatásra Új Hattyúkőnek nevezte el. Lohengrin mondabeli közlekedési eszköze volt a hattyú, és stílusosan a palota számos termében, folyosóján találunk hattyúkat: az olvasósarokban fából, a kilincsek helyén rézből, de még a királyi mosdó csapja is hattyúcsőr formájú.
Pompásan berendezett belső termeiben különböző építészeti stílusok keverednek: gótikus, román, bizánci. Ennek ellenére szó nincs ízléstelen kavalkádról. Sőt! A kastély minden egyes szeglete bámulatba ejtő. Kevés olyan kastély van a világon, amibe annyi pompát zsúfoltak, mint ebbe a lovagvárba. Termek hosszú során át egyik ámulatból esünk a másikba. Gyönyörű stukkók, hatalmas terek, festett falak, elbűvölő porcelánok, káprázatosan faragott bútorok és arany, arany, arany mindenfelé.
A falakat díszítő pazar festmények egytől-
A legfontosabb kellék ugyan hiányzik, hiszen a trónszék soha nem készült el. Sebaj,
gondolta Lajos, és egy valódi műbarlanggal kárpótolta magát, amin keresztül közelíthette
meg dolgozószobáját. A nagyterem egyik falába egy Wagner-
Lenyűgöző az énekesek terme is. A díszes ornamentikával és az állatöv jegyeivel ellátott kazettás mennyezet még csak a kezdet.
A bronz kandeláberek és tartók 600 gyertyához elegendőek. Lajos saját tündérpalotáját
kora legújabb technikai vívmányaival is felszerelte. Modern fűtési rendszert és elektromos
világítást építtetett; konyhájában hideg-
Az álomvilágban élő Lajos utolsó éveiben az államügyek intézése helyett kivilágított szánon száguldozott az erdőben, éjjelente színházi előadásokat szervezett, és szebbnél szebb kastélyok építését tervezgette. Neuschwanstein mellett megálmodta Linderhofot (mesterséges barlanggal és hullámzó tavacskával, amelyen esténként egy kagylót formázó ágyban ringatózott) és a München melletti Herrenchiemseet. A legtöbb építkezés befejezését azonban már nem érte meg, Neuschwansteint is csak 117 napig élvezhette teljes pompájában.
Az volt a kívánsága, hogy halála után rombolják le a palotát, mert akkor megőrizhetik tisztaságát. Szerencsére kívánságát senki sem teljesítette, így fennmaradt ez a különös mesevilág.
A sors fintora, hogy ami egykoron szinte csődbe juttatta Bajorországot és kiürítette a kincstárat, most rengeteg pénzt hoz. Turisták tízezrei keresik fel évente és jó eséllyel indul a világ 7 újkori csodájának szavazásán is.